Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE18K0
RNCF0603BTE18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE18K0
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE18K0.pdf
Availability of RNCF0603BTE18K0
QUANTITY
RNCF0603BTE18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE18K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE18K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE18K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE18K0 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE18K0
Crystal 9.2160MHz 30ppm Series 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK CARDEDGE 30POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OVP MODULE CASE SIZES E,F+DATA datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-48" BLUE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf