Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE4K70
RNCF0603BTE4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE4K70
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE4K70.pdf
Availability of RNCF0603BTE4K70
QUANTITY
RNCF0603BTE4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE4K70
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE4K70
Standard Package5,000
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE4K70
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE4K70 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE4K70
FIXED IND 82UH 1.53A 152 MOHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
ADAPTER UNIVERSAL DIP20/SOIC20 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.35MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 27VWM SOD323 datasheet.pdf
SAS RCPT VERT GOLD 29POS SLD TAB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T STEEL LUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Isolated 2W Single Output DC/DC Converters datasheet.pdf