Stackpole Electronics Inc. RNCF0603DKC3K16
RNCF0603DKC3K16 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603DKC3K16
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603DKC3K16.pdf
Availability of RNCF0603DKC3K16
QUANTITY
RNCF0603DKC3K16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603DKC3K16
Internal Part NumberEIS-RNCF0603DKC3K16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603DKC3K16
Related LinksRNCF060, RNCF0603DKC3K16 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603DKC3K16 Details Description
Related parts for RNCF0603DKC3K16
CONN HR10A PLUG 4POS FEMALE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN FPC 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf