Vishay/Dale RCP0505W75R0JED
RCP0505W75R0JED picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0JED
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0JED.pdf
Availability of RCP0505W75R0JED
QUANTITY
RCP0505W75R0JED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0JED
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0JED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0JED
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0JED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0JED Details Description
Related parts for RCP0505W75R0JED
VARISTOR 297V 300A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 145.65MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 32 MHZ 6PF SMD datasheet.pdf