Stackpole Electronics Inc. RNCF0603DTE20K5
RNCF0603DTE20K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603DTE20K5
Brief Description
RES SMD 20.5KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603DTE20K5.pdf
Availability of RNCF0603DTE20K5
QUANTITY
RNCF0603DTE20K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603DTE20K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0603DTE20K5
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603DTE20K5
Related LinksRNCF060, RNCF0603DTE20K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603DTE20K5 Details Description
Related parts for RNCF0603DTE20K5
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 133BGA datasheet.pdf