Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE1K33
RNCF0805BKE1K33 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE1K33
Brief Description
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE1K33.pdf
Availability of RNCF0805BKE1K33
QUANTITY
RNCF0805BKE1K33 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE1K33
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE1K33
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE1K33
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE1K33 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE1K33 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE1K33
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
RES 4M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG BLACK 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMAJ datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 398MA 950 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL SGL FXS SI32176-C datasheet.pdf
LED LETERAS COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf