Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE4K87
RNCF0805BKE4K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE4K87
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE4K87.pdf
Availability of RNCF0805BKE4K87
QUANTITY
RNCF0805BKE4K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE4K87
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE4K87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE4K87
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE4K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE4K87 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE4K87
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 90NS 52PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TX ESD RS485/422 LP 8-TDFN datasheet.pdf
IC BUFFER 3ST HEX 16-SOIC datasheet.pdf
Crystal 37.0500MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf