Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT162R
RNCF0805BKT162R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT162R
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT162R.pdf
Availability of RNCF0805BKT162R
QUANTITY
RNCF0805BKT162R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT162R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT162R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT162R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT162R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT162R Details Description
Related parts for RNCF0805BKT162R
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR SMBUS TQFN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf