Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC30K1
RNCF0805BTC30K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC30K1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC30K1.pdf
Availability of RNCF0805BTC30K1
QUANTITY
RNCF0805BTC30K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC30K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC30K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC30K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC30K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC30K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC30K1
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI6 datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STR .050" GOL datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 15OUT 6'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 68 OHM 20SOIC datasheet.pdf