Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE10K9
RNCF0805BTE10K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE10K9
Brief Description
RES SMD 10.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE10K9.pdf
Availability of RNCF0805BTE10K9
QUANTITY
RNCF0805BTE10K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE10K9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE10K9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE10K9
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE10K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE10K9 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE10K9
RES 8.06 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC FPGA 964 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
SOLDER NO-CLEAN 63/37 POCKET PK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/3.3V 0.3A 10TDFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 440VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf