Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE10R0
RNCF0805BTE10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE10R0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE10R0.pdf
Availability of RNCF0805BTE10R0
QUANTITY
RNCF0805BTE10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE10R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE10R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE10R0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE10R0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE10R0
CONV DC/DC 48V 40A 1.8VOUT 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 400MA 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 20V 500MA SC59 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
33UF 40V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf