Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE11K0TR
RNCF0805BTE11K0TR picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE11K0TR
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE11K0TR.pdf
Availability of RNCF0805BTE11K0TR
QUANTITY
RNCF0805BTE11K0TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE11K0TR
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE11K0TR
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE11K0TR
Related LinksRNCF0805, RNCF0805BTE11K0TR Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE11K0TR Details Description
Related parts for RNCF0805BTE11K0TR
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
PNEU HEAD FLAG 6AWG SOLIS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
492750 BLACK 100 FT datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
FUSE 25A 36VDC OTS THERMOPLASTIC datasheet.pdf