Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K42
RNCF0805BTE1K42 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K42
Brief Description
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K42.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K42
QUANTITY
RNCF0805BTE1K42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K42
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K42
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K42 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K42
MOSFET N-CH 200V 30A TO-247AC datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
8352-7 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W D 12DSBGA datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf