Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE226R
RNCF0805BTE226R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE226R
Brief Description
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE226R.pdf
Availability of RNCF0805BTE226R
QUANTITY
RNCF0805BTE226R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE226R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE226R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE226R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE226R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE226R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE226R
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf