Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE24K0
RNCF0805BTE24K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE24K0
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE24K0.pdf
Availability of RNCF0805BTE24K0
QUANTITY
RNCF0805BTE24K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE24K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE24K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE24K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE24K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE24K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE24K0
IC POTENTIOMETER DIGITL LP 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.1A 80 MOHM TH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 9-H-5 0 P20 R88 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf