Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE294R
RNCF0805BTE294R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE294R
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE294R.pdf
Availability of RNCF0805BTE294R
QUANTITY
RNCF0805BTE294R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE294R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE294R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE294R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE294R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE294R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE294R
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ESC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HD-I 5SMPR130F230S BENCH datasheet.pdf
330UF 250V 22X35MM 85C 5000H datasheet.pdf