Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE2K71
RNCF0805BTE2K71 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE2K71
Brief Description
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE2K71.pdf
Availability of RNCF0805BTE2K71
QUANTITY
RNCF0805BTE2K71 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE2K71
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE2K71
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE2K71
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE2K71 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE2K71 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE2K71
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
LED NYLON MOUNTING PAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED XBD RD/ORN 618LM 80.6LM SMD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SGE-225-2-0310 01200C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 934MA 220 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 190MA 680 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf