Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE576R
RNCF0805BTE576R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE576R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE576R.pdf
Availability of RNCF0805BTE576R
QUANTITY
RNCF0805BTE576R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE576R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE576R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE576R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE576R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE576R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE576R
RES SMD 205K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 9V 4.0KHZ W/WIRES datasheet.pdf
POLARIZING PLUG FOR MX150L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC TOP 29POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT PLUG datasheet.pdf
470UF 16V 8X11,5MM 85C 2500H datasheet.pdf