Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE57K6
RNCF0805BTE57K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE57K6
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE57K6.pdf
Availability of RNCF0805BTE57K6
QUANTITY
RNCF0805BTE57K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE57K6
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE57K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE57K6
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE57K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE57K6 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE57K6
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
2.5 MT REC ASSY 5P datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC PWM CTRLR FULL BRIDG 28LLP datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM PROG SYS MGR 64TQFP datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf