Vishay/Dale RNC60H1962FSB14
RNC60H1962FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1962FSB14
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1962FSB14.pdf
Availability of RNC60H1962FSB14
QUANTITY
RNC60H1962FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1962FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1962FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1962FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1962FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1962FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1962FSB14
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
POT 5M OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC PWR DETECTOR 2.5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 120POS R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
KPSE 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
EVAL BOARD HB LED DVR STP16CPC26 datasheet.pdf
220UF 400V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf