Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT124R
RNCF0805BTT124R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT124R
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT124R.pdf
Availability of RNCF0805BTT124R
QUANTITY
RNCF0805BTT124R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT124R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT124R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT124R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT124R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT124R Details Description
Related parts for RNCF0805BTT124R
CONN EDGE DUAL .050 DIP 120 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V C0G 1812 datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf