Stackpole Electronics Inc. RNCF0805CTE191R
RNCF0805CTE191R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805CTE191R
Brief Description
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805CTE191R.pdf
Availability of RNCF0805CTE191R
QUANTITY
RNCF0805CTE191R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805CTE191R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805CTE191R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805CTE191R
Related LinksRNCF080, RNCF0805CTE191R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805CTE191R Details Description
Related parts for RNCF0805CTE191R
IC MONITOR RESET 4.62V SC-70-3 datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SGL STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 18A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SF4B 8CORE EXTENSION CABLE 10M datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf