Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKC154R
RNCF0805DKC154R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKC154R
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKC154R.pdf
Availability of RNCF0805DKC154R
QUANTITY
RNCF0805DKC154R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKC154R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKC154R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKC154R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKC154R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKC154R Details Description
Related parts for RNCF0805DKC154R
BATTERY NICAD PACK 9.6V 1700MAH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS RF PNP 20V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
BELT, TIMING, 3 MM PITCH datasheet.pdf