Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTC1K84
RNCF0805DTC1K84 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTC1K84
Brief Description
RES SMD 1.84K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTC1K84.pdf
Availability of RNCF0805DTC1K84
QUANTITY
RNCF0805DTC1K84 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTC1K84
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTC1K84
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTC1K84
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTC1K84 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTC1K84 Details Description
Related parts for RNCF0805DTC1K84
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016L/H2730TR12" datasheet.pdf
IC MCU ARM7 62KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 3W3 HSG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1410 datasheet.pdf
PELTIER OT20,12,F0,0406,22,W2.25 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf