Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE12K1
RNCF0805DTE12K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE12K1
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE12K1.pdf
Availability of RNCF0805DTE12K1
QUANTITY
RNCF0805DTE12K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE12K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE12K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE12K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE12K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE12K1 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE12K1
FIXED IND 2.2NH 300MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 133MHZ 20SSOP datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
ESD SMOCK WH SNPS LG 1 PCKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
1.25MM M/M 26POS 32AWG 150MM datasheet.pdf
SAC-5P- 1 5-PUO/AD-2L OD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf