Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE24K3
RNCF0805DTE24K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE24K3
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE24K3.pdf
Availability of RNCF0805DTE24K3
QUANTITY
RNCF0805DTE24K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE24K3
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE24K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE24K3
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE24K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE24K3 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE24K3
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A/1.5A DL 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT WHITE datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SERIAL GATEWAY TO ETHERNET P801 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf