Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE3K90
RNCF0805DTE3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE3K90
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE3K90.pdf
Availability of RNCF0805DTE3K90
QUANTITY
RNCF0805DTE3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE3K90
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE3K90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE3K90
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE3K90 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE3K90
IDC CABLE-APK34A/ AE34G / APK34A datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf