Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE61K9
RNCF0805DTE61K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE61K9
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE61K9.pdf
Availability of RNCF0805DTE61K9
QUANTITY
RNCF0805DTE61K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE61K9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE61K9
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE61K9
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE61K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE61K9 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE61K9
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf