Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC1K10
RNCF1206BKC1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC1K10
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC1K10.pdf
Availability of RNCF1206BKC1K10
QUANTITY
RNCF1206BKC1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC1K10
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC1K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC1K10
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC1K10 Details Description
Related parts for RNCF1206BKC1K10
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
CORD MALE SGL END STR 5POS 5M datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
T-1 1/4 BLUE LAMP FILTER datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 24 CONTACT CLSD E datasheet.pdf
DSUB METAL-SCREEN-HOOD 15P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 0.25W datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf