Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKC301R
RNCF1206BKC301R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKC301R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKC301R.pdf
Availability of RNCF1206BKC301R
QUANTITY
RNCF1206BKC301R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKC301R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKC301R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKC301R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKC301R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKC301R Details Description
Related parts for RNCF1206BKC301R
MODULE DDR2 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
IC MOSFET DVR N-CH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf