Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE1K14
RNCF1206BKE1K14 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE1K14
Brief Description
RES SMD 1.14K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE1K14.pdf
Availability of RNCF1206BKE1K14
QUANTITY
RNCF1206BKE1K14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE1K14
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE1K14
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE1K14
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE1K14 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE1K14 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE1K14
RES 20K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 200A TO263 datasheet.pdf