Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE4K42
RNCF1206BKE4K42 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE4K42
Brief Description
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE4K42.pdf
Availability of RNCF1206BKE4K42
QUANTITY
RNCF1206BKE4K42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE4K42
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE4K42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE4K42
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE4K42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE4K42 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE4K42
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323F datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 28V datasheet.pdf
SERVO WHEEL 2-5/8 DIA BLUE datasheet.pdf
BLT 5.08/16/180LH SN BK datasheet.pdf
RES 27K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING MCON 306 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf