Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE10R0
RNCF1206BTE10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE10R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE10R0.pdf
Availability of RNCF1206BTE10R0
QUANTITY
RNCF1206BTE10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE10R0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE10R0
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE10R0 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE10R0
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 28-32AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP T FO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
13+13 WAY F CRIMP S/BORE datasheet.pdf
ALTNSTR 600V 30A TO220 ISO datasheet.pdf