Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE13K2
RNCF1206BTE13K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE13K2
Brief Description
RES SMD 13.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE13K2.pdf
Availability of RNCF1206BTE13K2
QUANTITY
RNCF1206BTE13K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE13K2
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE13K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE13K2
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE13K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE13K2 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE13K2
ESD JACKET W/CUFFS BLUE S datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.11KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf