Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE17K6
RNCF1206BTE17K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE17K6
Brief Description
RES SMD 17.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE17K6.pdf
Availability of RNCF1206BTE17K6
QUANTITY
RNCF1206BTE17K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE17K6
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE17K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE17K6
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE17K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE17K6 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE17K6
BOARD TERMINAL TURRET DBL 12POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 6POS OR datasheet.pdf
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 11POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A 8UMAX datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf