Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE2K71
RNCF1206BTE2K71 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE2K71
Brief Description
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE2K71.pdf
Availability of RNCF1206BTE2K71
QUANTITY
RNCF1206BTE2K71 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE2K71
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE2K71
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE2K71
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE2K71 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE2K71 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE2K71
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
KNOCK OUT BLADE datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 13POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
25W3 FE ANG_50 OHMS S4_BRACKET_C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
BCH-381VF-13 GN datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf