Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE49R9
RNCF1206BTE49R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE49R9
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE49R9.pdf
Availability of RNCF1206BTE49R9
QUANTITY
RNCF1206BTE49R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE49R9
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE49R9
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE49R9
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE49R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE49R9 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE49R9
OSC XO 12.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 2POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5.0MM datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 6POS 6.10M 16AWG datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V DPAK datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf