Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DKE1K74
RNCF1206DKE1K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DKE1K74
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DKE1K74.pdf
Availability of RNCF1206DKE1K74
QUANTITY
RNCF1206DKE1K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DKE1K74
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DKE1K74
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DKE1K74
Related LinksRNCF120, RNCF1206DKE1K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DKE1K74 Details Description
Related parts for RNCF1206DKE1K74
CONV DC-DC 24V IN 5V OUT PL 75W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 145MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 1KN/110 AR CU datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
LIGHTBAR 8.89MM SQ RED WHT DIFF datasheet.pdf