Stackpole Electronics Inc. RNCF2512BKE4R99
RNCF2512BKE4R99 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF2512BKE4R99
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
RNCF2512BKE4R99.pdf
Availability of RNCF2512BKE4R99
QUANTITY
RNCF2512BKE4R99 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF2512BKE4R99
Internal Part NumberEIS-RNCF2512BKE4R99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF2512BKE4R99
Related LinksRNCF251, RNCF2512BKE4R99 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF2512BKE4R99 Details Description
Related parts for RNCF2512BKE4R99
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 16MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC HD RADIO PROCESSOR 144HLQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
IP CORE XAUI 10GB ECP3 USER CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 250MA SOT26 datasheet.pdf
VINYL CAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf