Stackpole Electronics Inc. RNCF2512DTT499K
RNCF2512DTT499K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF2512DTT499K
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.5% 1/2W 2512
Datasheet Download
RNCF2512DTT499K.pdf
Availability of RNCF2512DTT499K
QUANTITY
RNCF2512DTT499K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF2512DTT499K
Internal Part NumberEIS-RNCF2512DTT499K
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF2512DTT499K
Related LinksRNCF251, RNCF2512DTT499K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF2512DTT499K Details Description
Related parts for RNCF2512DTT499K
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1KOHM 90DEG 0805 datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16-DIP datasheet.pdf
KIT DEV LABVIEW FOR MIXED SIGNAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
WR-WTB 2.00MM TERM HOUSING 4PIN datasheet.pdf
DSUB 3W3 M SOLDER TIN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IGBT 600V 50A TO247AD datasheet.pdf