Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD100R
RNCP0603FTD100R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD100R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD100R.pdf
Availability of RNCP0603FTD100R
QUANTITY
RNCP0603FTD100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD100R
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD100R
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD100R Details Description
Related parts for RNCP0603FTD100R
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
32PNP MIXED I/O RIBBON CONCTR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.440" NYLON BLK datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.2A 6DFPN datasheet.pdf