Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD332R
RNCP0603FTD332R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD332R
Brief Description
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD332R.pdf
Availability of RNCP0603FTD332R
QUANTITY
RNCP0603FTD332R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD332R
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD332R
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD332R
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD332R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD332R Details Description
Related parts for RNCP0603FTD332R
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 100CT/3.2 datasheet.pdf
SENSOR MONOCRYSTALLINE MOD 6X20 datasheet.pdf
SWITCH TOP PLUNGER DPDT 120V datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
INDUCTOR PWR THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf