Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD22K1
RNCP0805FTD22K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD22K1
Brief Description
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD22K1.pdf
Availability of RNCP0805FTD22K1
QUANTITY
RNCP0805FTD22K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD22K1
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD22K1
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD22K1
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD22K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD22K1 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD22K1
CONN HOUSING 14POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf