Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD27K4
RNCP0805FTD27K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD27K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD27K4.pdf
Availability of RNCP0805FTD27K4
QUANTITY
RNCP0805FTD27K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD27K4
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD27K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD27K4
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD27K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD27K4 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD27K4
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 149.4NH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
2 X 5 POS MALE CRIMP SMALL BORE datasheet.pdf
DIL MALE SMALL BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf