Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF6340V
ERJ-3EKF6340V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF6340V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF6340V.pdf
Availability of ERJ-3EKF6340V
QUANTITY
ERJ-3EKF6340V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF6340V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF6340V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF6340V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF6340V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF6340V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF6340V
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 312 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
3KW 240V G5 SERIES SRV DRV datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
FILT DSUB 37POS M-F ADPTR datasheet.pdf
FEED FINGER HOLDER SF datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A datasheet.pdf