Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD5K62
RNCP1206FTD5K62 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD5K62
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD5K62.pdf
Availability of RNCP1206FTD5K62
QUANTITY
RNCP1206FTD5K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD5K62
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD5K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD5K62
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD5K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD5K62 Details Description
Related parts for RNCP1206FTD5K62
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO213AB datasheet.pdf
HDR 64POS LP 2 99MM R/A datasheet.pdf