TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B4J
MS27466T25B4J picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B4J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T25B4J.pdf
Availability of MS27466T25B4J
QUANTITY
MS27466T25B4J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B4J
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B4J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B4J
Related LinksMS2746, MS27466T25B4J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B4J Details Description
Related parts for MS27466T25B4J
RES SMD 0.002 OHM 5% 1/2W L BEND datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 50MA 60V datasheet.pdf
TXRX 900MHZ 3.3-5.5V FHSS 200MW datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DC/DC CONV 2X3.3V +/-15V 30W UFR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf