Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE110K
RNCS0603BKE110K picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE110K
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE110K.pdf
Availability of RNCS0603BKE110K
QUANTITY
RNCS0603BKE110K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE110K
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE110K
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE110K
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE110K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE110K Details Description
Related parts for RNCS0603BKE110K
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.7V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 75KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP XB-D AMBER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO 9 M 12" YEL JACKS datasheet.pdf