Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE499R
RNCS0603BKE499R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE499R
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE499R.pdf
Availability of RNCS0603BKE499R
QUANTITY
RNCS0603BKE499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE499R
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE499R
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE499R
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE499R Details Description
Related parts for RNCS0603BKE499R
RELAY SOCKET TRACK MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 143A SP4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
Micropower DC-DC Converter Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf