Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE681R
RNCS0603BKE681R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE681R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE681R.pdf
Availability of RNCS0603BKE681R
QUANTITY
RNCS0603BKE681R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE681R
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE681R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE681R
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE681R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE681R Details Description
Related parts for RNCS0603BKE681R
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
RES MO 1/2W 27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf